O firmě

Počátky pekařské rodiny Turků.
Pekařská výroba se v rodině Turkových traduje již od roku 1880 v Dolních Kralovicích.. V roce 1926 převzal stávající dolnokralovickou pekárnu pan František Turek. V letech 1938 – 1940 pekárnu kompletně přestavěl. Z původního přízemního domku, který obsahoval pekárnu, obchod s koloniálním zbožím a obytné místnosti , vznikly dva patrové domy, rodinný dům a vedle moderní pekárna. Srdcem pekárny byla parní pec postavená firmou Josef Brázda – Prostějov, která patřila v té době k evropské špičce.

Socializace ničí soukromé podnikání.
Komunismus a totalitní metody smutně ukončily soukromé podnikání, pekárnu v roce 1950 převzala  Jednota SD, samozřejmě bez vyrovnání.

Vodní nádrž Želivka.
Dalším osudovým dnem pro existenci pekárny byl  den 10.9.1970. Tehdy byla pec naposledy osázena pečivem a chlebem. Spolu s ostatními budovami městečka byla do základů srovnána se zemí a za několik týdnů poté byly Dolní Kralovice  pod třicetimetrovou hladinou vodní nádrže Želivka.

Přechodné období a pád komunismu.
Rodina Turkova se přestěhovala do Vlašimi a pan Jaroslav Turek, syn Františka Turka zůstal v oboru a pracoval v benešovských pekárnách. Zavedl s podporou ředitele kontinuální linku na výrobu jemných slaných tyčinek, byl jmenován vedoucím provozu a zde se dočkal společenské změny roku 1989.

Firma  Turek opět peče.
Provozovnu na jemné slané tyčinky pan Jaroslav Turek v roce 1991 vydražil a živnost prováděl až do roku 2010. V současné době však již pro pokročilý věk svoji činnost ukončil.
Ambicióznější  plány mělo mladší pokolení rozvětvené rodiny. Každý z nich přispěl svými specifickými schopnostmi a založili  novou firmu „ Turek & spol.,spol.s.r.o.” . Zakoupili od restituenta budovu téměř v centru města Vlašim a z bývalé továrny na obuv vybudovali zcela novou pekárnu. Ve vlastním obchodě voní opět křupavé pečivo , ale nejen tam. Čerstvé pečivo je rozváženo k asi stovce dalších obchodníků po Vlašimi a Benešově a jejich okolí . Specifickými druhy pečiva jsou jemné slané tyčinky, housky pečené originální recepturou a technologickým postupem a v neposlední řadě koláče k běžným i slavnostním příležitostem , mj. receptura je po babičce. Našimi výrobky je zásobována v podstatě celá ČR prostřednictvím obchodních řetězců se  kterými  firma spolupracuje již od roku 1996.
V budově našly uplatnění i manželky a dcery majitelů, které si zde zavedly dámské kadeřnictví, takže se dá říci, že je celá rodina pěkně pohromadě.